301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
26 Temmuz 2018 - Perşembe 17:50
 
Van Barosu: Yurttaşlara işkence uygulandı
Van Barosu kentte yaşanan çatışma sonrası gözaltına alınarak tutuklanan yurttaşlara işkence yapıldığını belirterek, konuyla ilgili olarak hazırladığı raporu kamuoyuna açıkladı.
Van Haberi


 

 

 

Van Manşet -  Van Barosu kentte yaşanan çatışma sonrası gözaltına alınarak tutuklanan yurttaşlara işkence yapıldığını belirterek, konuyla ilgili olarak hazırladığı raporu kamuoyuna açıkladı.

 

 

Van merkezde 14 Temmuz’da yaşanan çatışma sonrası gözaltına alınan yurttaşlarla ilgili olarak basına yansıyan işkence iddiaları üzerine Van Barosu cezaevine bir heyet gönderdi. Heyet üyeleri olaydan sonra tutuklanan yurttaşlarla yaptığı görüşme sonrası hazırladığı raporu kamuoyuna açıkladı. İşkence izlerin halen durduğu belirtilen raporda;Tutuklanıp Van T Tipi Cezaevine konulan Ayfer Şahin, Abdulbaki Şahin, Şehriban Mamuk, Fetullah Şahin, Ayhan Şahin ve Abdullah Şahin  isimli şahısların gözaltına alındığı ve cezaevine konulduğu sırada işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı bilgisi konunun basına yansıması üzerine baromuzun bilgisi olmuştur.Konu hakkında araştırma, inceleme ve tespitlerde bulunmak üzere baromuzdan bir heyet Van T Tipi Cezaevinde şikayetçiler ile görüşmüştür. ve diğer belgeleri incelemek üzere soruşturma savcısına yazılı müracaatta bulunulmuş ancak avukatların dosyayı incelemesine izin verilmemiştir.  Soruşturma dosyasında ki doktor raporu,şüpheli ifadeleri ve şikayetçiler ile Van T Tipi Cezaevinde yapılan görüşmede özetle gözaltı işlemi sırasında ve gözaltında iken işkence ve kötü muameleye maruz kaldıklarını; şikayetçilerden Abdulbaki Şahin'in kaburgasının kırıldığını,kalça kemiğinde çatlak, kafa tasında ise kırıklar oluştuğunu ifade etmiştir.Yine gördüğü  işkence ve kötü muamele nedeniyle 2 gün boyunca YYÜ Dursun Odabaşı Tıp Fakültesinde tedavi altına alındığını tedavisi ile ilgili tüm kayıtların ilgili hastaneden temin edilebileceğini belirttikten sonra kendisine ve ailesine sinkaflı küfür edildiğini ailenin tüm bireylerine yönelik şiddet uygulandığı heyetimize iletilmiştir” denildi.

 

‘Kırıklardan dolayı sandeliye üzerinde oturamamaktadırlar’

Görüşmeyi yapan heyetimiz tarafında şikayetçinin kaburga kemiklerindeki kırık  ve kalça kemiğindeki çatlak nedeniyle sandalye üzerine oturamadığı tespit edildığı belirtilen raporda şu vurgular yapıldı: “Şikayetçilerden Ayfer Şahin ile heyetimizin yaptığı görüşmede ise; görüşme esnasında şikayetçinin öncelikle evinden alınırken fiziksel saldırıya maruz kaldığı akabinde tüm gözaltı süresi boyunca bu saldırı ve kötü muamelenin devam etiğini ve Van T Tipi Cezaevine konulurken cezaevi girişinde darp edilerek çıplak aramaya maruz kaldıklarını ifade etmiştir. Kendisine şiddet uygulanırken ayrıca sinkaflı küfürlere maruz kaldığını heyetimize iletilmiştir.

Görüşmeyi yapan heyetimiz tarafında şikayetçi Ayfer Şahin'in yüzünün değişik bölgelerin şişlikler ve morluklar olduğunu tespit edilmiştir.

 

‘Saçları rızası dışında kesildi’

Cezaevinde yaşananlara da dikkat çekilen raporda şu tespitler yapıldı: “Heyetimizin tüm mağdurlar ile yaptığı görüşmelerde kendilerine yapıldığı belirtilen işkence ve kötü muamele yöntemlerinin birbirine benzer olduğu,mağdurlardan Abdullah Şahin beyanında kendisine cezaevinde kovuş ve tuvaletlerin tehdit ile temizlendiğini, Fettullah Şahin isimli çocuk ise cezaevine alınırken çıplak aramaya maruz kaldığını,kaldığı koğuşta ise yatak ve battaniye bulunmadığından ranza demiri üzerinde uyuduğunu, saçının rızası dışında tamamen kesildiğini, Şehriban Mamuk ise cezaevinde kaldığı ilk günler içerisinde ciddi şiddette maruz kaldığını iki kez baygınlık geçirdiğini üzerine soğu su dökülerek uyandırıldığını ifade etmiştir. Heyetimiz mağdurlar ile yaptığı görüşmelerde ;özellikle mağdurların ellerinde,kollarında,yüzlerinde, ayaklarında yoğun morluk ve yaraların olduğunu gözlemlemiştir.Ayrıca mağdurlar görüşme odasına getirilirken yürümekte zorluk çektiğini,bir kısmı otururken bile kalçalarındaki ağrılardan dolayı ara ara ayağa kalkarak ayakta görüşme yaptığı tespit edilmiştir.

 

Raporun so bölümünde ise şu taleplerde bulunuldu

 

Bu sebeple etkili bir soruşma yürütülmesi için mağdurların derhal adli tıpa sevklerinin sağlanması, İstanbul Protoküne uygun bir şekilde avukatları eşliğinde muayenelerinin yapılarak işkence ve kötü muamele bulgularının tespiti ve belgelendirilmesi gerekmektedir.

Mağdurlarca teşhis edilecek failler hakkında işledikleri suçun ağırlığı ve sahip oldukları nüfuz gereği delilleri karartma, mağdurlar,varsa tanıklar üzerinde baskı kurma ihtimalleri bulunduğundan,failler hakkında derhal adli ve idari soruşturma başlatması, soruşturmanın selameti bakımından da faillerin derhal görevden uzaklaştırılmaları gerekmektedir.

Olayın vahameti de dikkate alınarak olaya ilişkin tespit ve incelemelerde bulunmak üzere ivedi olarak TBMM İnsan Hakları Komisyonunu ve Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu'nu göreve  davet etmekteyiz.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Van, Barosu:, Yurttaşlara, işkence, uygulandı,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Van
Çok Bulutlu
Güncelleme: 22.05.2019
Bugün
- 20°
Perşembe
- 21°
Cuma
10° - 24°
Van

Güncelleme: 21.05.2019
İmsak
03:02
Sabah
04:44
Öğle
12:08
İkindi
16:00
Akşam
19:22
Yatsı
20:57
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı