301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
31 Temmuz 2018 - Salı 09:15
 
Müzakereler: Rojava federasyon mu oluyor?
Suriye'de rejim ile Kürdler arasındaki ilişkilere ve sorunlara çözüm bulma amacı ile bir süredir konuşulan müzakere süreci başladı. DSM ile Suriyeli yetkililer arasında başlayan müzakerelerin ilk aşamasında rejim temsilcileri Kürd tarafına kendi önerilerini sundu.
Dünya Haberi


 

Van Manşet -  Suriye'de rejim ile Kürdler arasındaki ilişkilere ve sorunlara çözüm bulma amacı ile bir süredir konuşulan müzakere süreci başladı. DSM ile Suriyeli yetkililer arasında başlayan müzakerelerin ilk aşamasında rejim temsilcileri Kürd tarafına kendi önerilerini sundu.

 

Yavuz ÖZCAN- IMPNews

 

 Suriye'de rejim ile Kürdler arasındaki ilişkilere ve sorunlara çözüm bulma amacı ile bir süredir gündeme gelen müzakere süreci başladı. Başkent Şam’da Demokratik Suriye Meclisi (DSM) ile Suriyeli yetkililer arasında başlayan müzakerelerin ilk aşamasının sona erdiği, rejim heyetinin ilk toplantıda Kürd tarafına sunmak istedikleri anlaşma maddelerini izah ettiği bildirildi. Tarafların Suriye'nin bundan böyle mevcut yönetim formu ile devam etmesinin imkansız olduğu, ademi merkeziyetçi bir devlet modelinin gerekli olduğu konusunda hemfikir oldukları vurgulandı.

 

IMPNews’in edindiği bilgiye göre Şam’daki ilk oturumda rejimin taleplerini alan Kürd heyetinin Kamışlo’ya dönerek genişletilmiş bir toplantıda bu önerileri inceleyeceği ve karşı talepler ile bir sonraki görüşmeye gideceği ifade edildi. Kürd heyetinin toplantıda rejimin taleplerini değerlendirmediği ve tavır ifade etmediği, ancak kimi konuların detaylandırılmasını istediği bildirildi. Bir sonraki toplantıya Kürdlerin kendi talepleri ile katılması ve ardından müzakerelere geçilmesi bekleniyor. Sonraki aşamanın konusu olacak ve detay gerektiren teknik konuların aydınlatılması için ortak komiteler kurulması da kararlaştırıldı.

 

DSM heyeti ziyaretin ardından yaptığı ilk açıklamada, ’merkezi olmayan ve demokratik bir Suriye için yol haritasının oluşturulması amacıyla tüm alanlarda komitelerin oluşturulmasının kararlaştırıldığına' dikkat çekti.

 

Toplantıya katılan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkilinin IMPNews’e ulaştırdığı ve rejimin taleplerini içeren 12 maddeden, Kürd yönetiminin federasyon şeklinde muhatap alınacağı anlaşılıyor.

 

Rejimin sunduğu maddelerin detaylı bentlerinin de olduğu, ancak müzakereler sırasında hepsinin yeniden tashih edilebileceği kaydedildi.

 

Suriye heyetinin Şam’da başlayan müzakerelerin ilk toplantısına sunduğu talep ve çözüm planının maddeleri şöyle:

 

“1- Rakka ve Derülzor’un devlete tesliminde sorun çıkarılmayacak.

 

2- Fırat Barajı'nın normal koşullarda elektrik üretmesi için gerekli tüm girişimleri devlet üstlenecek ve ihtiyaç olan her alana bu enerjiden aktarım yapılacak.

 

3- Temel yer altı servetleri doğrudan Suriye Devleti'nin denetiminde olacak.

 

Kürd Yönetimi bunların çıkarılması ve işletmesini merkezi hükümetle uyum içinde yapacak. Yabancı bir şirketle çalışılacaksa, bu bildirilecek. Keza merkezi hükümette Kürd vekilleri ve bakanları olacak. Suriye’nin ulusal şirketleri bunu yapacak kapasitede ise onlar yapacak, değilse verilecek şirketler ortak belirlenecek. Bu özellikle petrol, gaz ve altın için gereklidir. Alınacak paylar anayasanın ticari ve mali aktarım maddelerinde yazılıdır.

 

4- Devlet kurumlarında ve sınırlarda Suriye bayrağı esas alıncak, başka bir simge kullanılmayacak.

 

5- Kuzey Cephesi açılırsa Kürd askeri yapılanmalarının bu cepheye katılımı Suriye Ordusu komutasında sağlanacak.

 

6- Dış güçlerle kurulan ilişkiler aşamalı olarak terk edilecek. İhtiyaç ve gereksinimlerin karşılanmasında devlet bu rolü üstlenecek.

 

7- Fırat’ın doğusundan batısına devletin denetlediği alanlara her türden zirai ürünün normal koşullardaki mübadelesinin engelleri kaldırılacak.

 

8- Devlet buğday ve pamuk ürünü üzerine karaborsadan daha yüksek bir fiyatla satın alacak anında ödeme yapılacak. Kürdistan’da ekilen tüm ürünler, Kürd ve Suriyeli yetkililerin belirleyeceği en yüksek fiyat uygulamasıyla rejim tarafından satın alınacak ve ödemeler peşin olarak nakit yapılacaktır.

 

9- İŞİD tehlikesine karşı tam bir dayanışma içinde mücadeleye devam edilecek.

 

10- Eskiden olduğu gibi Suriye askerleri esir alınmadan kıtalarına iade edilecek, Suriye yargısından aranmayan hiç bir Kürd militanı tutuklanmayacak, devletin istediği isimler yetkili Kürd askeri kuruluşlarına bildirilecek. Daha önce ve iç savaş sırasında hakkında tutuklama kararı bulunan hic bir Kürd tutuklanmayacak, tutuklanma kararları kaldırılacak. Adi suçlardan arananların listeleri ise Kürd Asayişi'ne verilecek.

 

11- Yeniden yazılacak anayasada Kürd sorununun nasıl bir yer alacağına ilişkin bu diyaloglardan çıkacak kararlar esas alınacak.

 

12- Kürd askeri yapılanmalarının geleceği üzerine tartışma sürecek.

 

 

 

Demokratik Suriye Meclisi Eşbaşkanları İlham Ahmed ile Riad Darar

 

 

 

Görüşmeler devam edecek

 

Şam’da iki gün devam eden ilk toplantının sonuçlanması ardından IMPNews’e konuşan bir Suriyeli yetkili; “Şu ana kadar bu toplantıda herhangi bir anlaşma olmadı, tek anlaşma konusu toplantıların devam etmesi. Ancak diyalog sürecinin başlangıcını sağlayan bir toplantı oldu. Sonraki toplantı daha kapsamlı olacak ve görüşmelerin devamı için zemin oluşturulacak” dedi.

 

Görüşmelerin ilk iki aşaması tarafların biri birlerine sunacakları maddelerden oluşuyor. Bir sonraki toplantıda Kürd tarafının da taleplerini sunması ve ardından müzakereye geçilmesi bekleniyor.

 

IMPNews’in ulaştığı Kürd yetkililer ise, konu hakkında bir değerlendirme yaptıktan sonra basına açıklaması yapılacağını belirtti.

 

Taraflar sonraki toplantının tarihi konusunda bilgi vermek istemedi.

 

Suriye heyetini Tuğeneral Herba yönetiyor

 

Kürd tarafını temsilen Şam’a giden müzakere heyetine Demokratik Suriye Meclisi Eşbaşkanları İlham Ahmed ile Riad Darar başkanlık ediyor.

 

Suriye heyetine Genelkurmay Başkanı Yardımcısı Tuğgenerel Selim Harba başkanlık yapıyor. Herba; Rusya, Türkiye ve İran arasında Astana’da yapılan görüşmelere Dışişleri Bakanı Caferi ile birlikte Suriye’yi temsil etmişti.

 

Selim Harba, Suriye’de ‘derin akıl’ sayılan askeri kadroların arasında. Kesap, Türkmen Dağı ve Ğuta harekatını yöneten Herba halen Deraa bölgesini askeri harekatını yönetiyor.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Müzakereler:, Rojava, federasyon, mu, oluyor?,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Van
Az Bulutlu
Güncelleme: 20.01.2019
Bugün
-8° -
Pazartesi
-8° -
Salı
-6° -
Van

Güncelleme: 20.01.2019
İmsak
05:46
Sabah
07:14
Öğle
12:25
İkindi
14:59
Akşam
17:23
Yatsı
18:44
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı