301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
03 Mart 2019 - Pazar 18:49
 
HDP Van’da projelerini açıkladı: Kent nefes alacak
HDP’nin Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayları Bedia Özgökçe Ertan ve Mustafa Avcı projelerini açıkladı. Eşbaşkanlar, sanattan kültüre, trafik sorunundan Van Gölü havzasının birleşmesine, ekonomiden kadın projelerine kadar kentin nefes almasını amaçladıklarını kaydetti.
Gündem Haberi


 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Belediye Eşbaşkan adayları Bedia Özgökçe Ertan ve Mustafa Avcı projelerini açıkladı. Kentteki bir otelin toplantı salonunda yapılan proje açıklamasına yerine kayyum atanan tutuksuz belediye eşbaşkanları, HDP’nin Belediye Eşbaşkan adayları Mustafa Avcı ve Bedia Özgökçe Ertan, HDP’li vekiller Tayip Temel, Murat Sarısaç ile çok sayıda basın mensubu katıldı. 
 
 
 
Açıklamada ilk olarak konuşan HDP İl Eşbaşkanı Ümit Dede, konuşmasına İmralı tecridinin kaldırılması amacıyla açlık grevinde olan DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ile diğer açlık grevi eylemcilerini selamlayarak başladı. 
 
 
 
31 Mart seçiminin Türkiye halkları açısından demokrasi ve yerinden yönetim mücadelesi için büyük bir dönüşü başlatacağını vurgulayan Dede, AKP-MHP faşist blokuna karşı tek alternatifin HDP olduğunu belirtti. Dede, “Bizler HDP’yiz ve HDP olarak bu yola inançla çıktık. Bu  anlayışla yola çıktık ve bu anlayışla şehrimizin yönetimini, kayyumlardan alarak yeniden Van halkının iradesini esas alacağız. Bu şehrin sorunlarını çözmek için hazırız” diye konuştu.
 
 
 
Dede’nin konuşmasının ardından Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayları Bedia Özgökçe Ertan ile Mustafa Avcı tek tek projeleri detaylı bir şekilde açıkladı. 
 
 
 
HDP’li Eşbaşkanlar tarafından açıklanan o projeler şöyle: 
 
 
 
A- ULAŞIM
 
 
 
1- Ulaşım Ana Planı: Bilindiği üzere kentimizin belki de en büyük sorularının başında kent içi ulaşım, trafik, taşıma ve toplu ulaşım sorunları gelmektedir. İki dönem boyunca belediyelerimizin çözmek için büyük uğraşlar verdiği bu sorunların çözümü için bizler üreten bir anlayışla bu sorunları en aza indirmenin çabası içerisinde olacağımızı söylüyoruz. Dünya'nın gelişmiş tüm ülkeleri ve kentlerinde bu sorunun tek çözümü kentin ulaşım master planlarını yapmaktır. Bunu yapmadığınız sürece bu sorunların çözümü de olmayacaktır. Bu nedenle belediyemiz döneminde hazırlıkları yapılan ancak kayyumun çalışmalarına son verdiği Ulaşım Master Planı'nı mutluk suretle hazırlayarak şehir ulaşımını uzun yıllar boyunca rahatlatacak bir formülasyona ulaştıracağız. Bunu yaparken kentin tüm dinamikleri ile tartışarak bilimsel ve çağımıza uygun bir yöntemi devreye alacağız.
 
 
 
2- Beşyol Meydanı: Kent trafiğinin en yoğun yaşandığı yerlerden biri olan Cumhuriyet Caddesi'ni ve Beşyol Kavşağı’nı hem trafikten arındırma hem de kenti gerçek bir meydana kavuşturmak için tüm fizibilite çalışmalarımızı tamamladık. Bu alanda trafiğin yeraltına indirilmesi, Beşyol Meydanı’nın yayalaştırılması, kentin gerçek meydanına kavuşması sağlanacak ve proje bileşenleri arasında yerel esnaflarla hareket edilerek olası mağduriyetlerin önüne geçilecektir. Bu öncelikli projelerimiz arasında yer alacaktır. Çalışmanın içerisinde yeraltı otoparkı da yer almaktadır.
 
 
 
3- Yeni Otopark Alanları: Şehir merkezinde yol kenarlarına park etme, trafik yoğunluğunu arttıran en önemli sorunlardandır. Bu sorunu önemli ölçüde çözüme kavuşturacağız. Biliyorsunuz bunun için daha önceki yönetimimizin projelerinden olan çok katlı otoparkı bitirmiş ancak kayyum yönetimi bu kente ve bu kentin insanına en büyük kötülüğü yapmış ve otoparkı AVM'ye çevirmişti. Milyonlarca TL harcanarak yapılan ve kentin bu kadar trafik yoğunluğu yaşadığı bir dönemde otoparkı yıkarak AVM yapmak bu kente ihanettir, bu kentin insanına hakarettir. Bu durumla ilgili tüm detaylar seçimden hemen sonra halkımızla paylaşılacaktır.
 
 
 
Çokkatlı otoparka alternatif olarak getirilen Parkomat sistemi ise merkezde trafiği rahatlatmak yerine içinden çıkılmaz hale getirmiş buna ek olarak halkımız sistemi işleten işletmeciyle kendi şehrinde borçlandırılmıştır. Seçildiğimiz ilk gün Parkomat sistemini gözden geçirerek halkımızın yararına bir karar verilecektir. Bu kapsamda kentteki otopark sorunun çözümü için başta mekanik otoparklar olmak üzere çözüm önerileri hayata geçirilecektir.
 
 
 
 
 
4- Yeni Otobüs Alımı: Kentimizde yurttaşları toplu taşımaya teşvik edeceğiz. Ancak halkın sefer aralığı uzun, sıkışık otobüslerde yolculuk etmeyi göze alarak toplu taşımayı tercih etmesini beklemek yanlış olur. Dönemimizde bu yönde çalışmalar yapılmış ve belediye bünyesine 59 adet yeni otobüs alınmıştı. 836 gündür Van halkı için adım atmayan kayyum kullanım ömrünü tamamlamış 4 eski otobüsü hizmet diye satın almış, gösterişli bir şekilde halka sunulan bu 4 otobüs daha sonra hurdaya ayrılmıştı. Bu sorunun çözümü için; Yeni otobüs alımlarıyla sefer sayıları arttırılacak, ring sisteminin devreye alınması için çalışma başlatılacaktır.
 
 
 
5- Deniz Ulaşımı: Kentimizin trafiğini rahatlatmak ve toplu taşıma için deniz ulaşımını kullanmak için önceki belediye yönetimimizde Edremit-Üniversite hattında ulaşım sağlanması için satın aldığımız 2 deniz otobüsü, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörlüğü’nün üniversitede yapılacak durağa müsaade etmemesi sonucu uygulanamayan taşıma, yeni dönemde yeni duraklar da eklenerek uygulanacaktır.
 
 
 
 
6- Van Şehirlerarası Otogarı: Kentimizin mutlak ihtiyaçlarından olan Van Şehirlerarası Terminal Uygulama Projesi bizim dönemimizde tamamlanmış olup, yapımına başlanacaktır. Bilindiği üzere otobüs terminalleri çevre yolu üzerinde yapılır. Çevre yolları da her yerde uygulandığı gibi merkezi hükümet tarafından yapılmaktadır. Merkezi hükümet tarafından yapılmayan Van Çevre Yolu çalışmalarına, Otobüs Terminali Projemizin uygulanması açısından başlanmaz ise projemizi başka bir alanda uygulayacağız.
 
 
 
 
B- KÜLTÜR-SANAT-TURİZM-SOSYAL POLİTİKA FAALİYETLERİ
 
 
 
7- Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler: Önceki dönemimizde kültürel ve sanatsal etkinliklerimizi gerçekleştirdiğimiz Nuda Kültür Merkezi'nin ismi değiştirilerek "Van Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi" yapılmıştı. Üretimin tamamen durduğu merkezin en önemli faaliyeti ise bölge kültürünü yansıtmayan Mehteran Takımı'nı kurmak oldu.
 
 
 
Yeniden hizmet verecek olan Nuda Kültür Merkezi, Van halkının kültür sanat ihtiyacının giderilmesine, şehrin sosyal yapısının geliştirilmesine dönük olarak ücretsiz eğitim çalışmalarına başlayacaktır. Müzik, tiyatro, sinema, halkoyunları, fotoğrafçılık, heykel, resim ve dil edebiyat alanlarında yürütülen çalışmalarda, öncelikle bu alanda yetenekli çocuk ve gençlerin yeteneklerinin açığa çıkarılması yönünde çalışmalar yapılacaktır.
 
 
 
8- Müzik, Tiyatro, Kültür, Doğa ve Sanat Festivalleri: Dönemimizde her yıl yaptığımız festivallerimize devam edeceğiz. Çok dilli, çok kültürlü ve tüm halkımıza hitap edecek sanatçıları halkımızla buluşturacağız. Sanatın yaşaması için, şehrimizin kültürel özelliklerini yansıtacak şekilde Van Gölü Kültür Sanat Festivali gerçekleştireceğiz.
 
 
 
 
Ayrıca çok sayıda kültüre ve medeniyete ev sahipliği yapan şehrimizin turizm potansiyeli çok yüksektir. Son dönemde ortaya çıkan hareketlilikle bir yıl içinde kentimize gelen turist sayısı 1 milyon sınırını aşmıştır. Başta İran, Irak, Azerbaycan olmak üzere çevre ülkelerden gelen turist sayısını arttırmak, gelen turistlerin ülke çeşitliliğini çoğaltmak, turistlerin kentimize daha fazla döviz bırakmasını sağlamak amacıyla çalışmalar başlatacağız.
 
 
 
Arkeoloji, kültür, tarih, kış turizmi, dağ turizmi, gezi turizmi, deniz turizmi, doğa turizmi, tarihi ipek yolu, inanç turizmi, yayla turizmi, kongre turizmi bu noktada hareket noktalarımız olacaktır. Kültür varlıklarımız asıllarına sadık kalınarak onarılacak, ziyaretçilerin vakit geçirebilecekleri sosyal alanlar oluşturulacaktır. 5 yılın sonunda Vana bir yıl içinde gelen turist sayısını 3 milyona çıkaracağız.
 
 
 
9- Dengbej Müzesi ve Sanat Galerisi: Kürt halkının yaşam biçimini, gelenek göreneklerini yansıtan ve Kürt kültüründe önemli bir yere sahip olan "Dengbejlik" geleneğini yaşatabilmek adına Belediyemiz bünyesinde birçok faaliyet yapıldı. Bu faaliyetleri en güçlü biçimde destekleyecek ve belediyemiz bünyesinde tüm arşiv-destanların toplandığı bir Dengbêj Müzesi kurulacaktır.
 
 
 
10- Kent Kütüphanesi: Kent merkezimizde yaşanan kütüphane eksikliğini gidermek için belediyemiz bünyesinde kentimizdeki yurttaşların ihtiyaçlarını karşılayacak ve her dilden yayının olacağı bir Kent Kütüphanesi kuracağız.
 
 
 
11- Şehir Tiyatrosu ve Kent Orkestrası: Van kentinde yaşayan müzisyen ve sanatçılarından oluşan bir orkestra kuracağız. Bu orkestra kentin müzikal anlamdaki yüzü olacak. Ortadoğu ve serhat yöresine ait hem anonim (Dengbêji) hem de kaybolmaya yüz tutmuş şarkıları tekrar kazandırıp halkla buluşturacağız. Şehir Tiyatroları ve Kent Orkestrası ile gelecek nesillere aktarım yapılarak bu alanda yetiştirilmelerini sağlayacağız.
 
 
 
12- Kreşler: Dönemimizde kurulan Perperok Çocuk Kreşi'nin adı değiştirilerek, "Van Büyükşehir Belediyesi kreş ve gündüz bakımevi" yapıldı. Daha önce Kürtçe eğitimlerin verildiği kreşte Kürtçe eğitim tamamen kaldırıldı ve kreş paralı hale getirildi. Bizler anadilde ve ücretsiz eğitimi baz alarak her ilçeye kreş açacağız.
 
 
 
13- Halk Plajı ve Deniz Turizmi: Halkımızın Van denizi ile buluşmasını kolaylaştıracak ücretsiz halk plajları yapacağız. Yine Van’a gelen turistlerin en uğrak yeri olan Van Gölü sahilinde bulunmayan aile plajı Van’ın en büyük ihtiyaçların başında geliyor. Yaz ayında Van’a gelen turistler özellikle İranlı turistler Van Gölü için Van’a geldiklerini ancak aile plajı olmamasından şikâyetçi olduklarını dile getiriyor. Bu eksiklikten dolayı Van’ı sadece güzergâh olarak kullanan turistler ve ziyaretçiler aile plajlarının olduğu illere gidiyor. Bu eksikliğin giderilmesi için belediye olarak halk plajları yapımına başlayacağız.
 
 
 
C- SPORTİF FAALİYETLER
 
 
 
14- Semt Sahaları ve Spor Kompleksleri: Toplumun tüm kesimlerinin sportif aktivitelerden ücretsiz yararlanabileceği kapalı spor salonları ile semt sahaları açarak, gençlerimizin ve çocuklarımızın spor alanlarına ulaşmasını sağlayacağız. Sporda cinsiyetçi uygulamalara karşı kadın amatör spor kulüplerini destekleyeceğiz, ihtiyaç halinde kadın spor kompleksleri açacağız.
 
 
 
15- Spor Tesisleri: Kentimizin büyük bir eksikliği olması dolayısıyla da cinsiyet, yaş ve sağlık durumuna bakılmaksızın özellikle gençlerin, kadınların ve çocukların rahatça spor yapabileceği ve ücretsiz yararlanabilecekleri mekânlar açacağız.
 
 
D- KADIN POLİTİKALARI
 
 
 
16- JINKART: Kadınların, sosyal ve toplumsal hayata daha fazla katılabilmesi, kadınların ulaşım, spor, sanat, kültürel aktivitelerden ücretsiz veya indirimli yararlanabilmesi için JINKART/KADIN KART uygulamasına geçeceğiz. Biliyorsunuz dönemimizde her perşembe günü Kadınlar için ücretsiz seyahat etme projesini hayata geçirmişti. Yine kadın şoförlerin kullandığı otobüslerimiz mevcuttu. Kayyum her iki uygulamayı da kaldırdı. Bizler tekrar aynı uygulamalarımıza devam edeceğiz.
 
 
 
17- Kadın Sağlık ve Sosyal Hizmet Merkezi: Kadın sağlığını cinsiyetlendiren ve sadece üreme sağlığı ile bir tutan anlayış yerine, toplumsal cinsiyet eşitliğini gözeten bütüncül sağlık anlayışını savunuyoruz. Ulaşılabilir, ücretsiz, anadilinde, nitelikli kadın sağlığı merkezlerini yerleşim alanlarında hep birlikte inşa edeceğiz.
 
 
 
 
18- Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezleri: Yerel yönetim politika ve uygulamaları hayatlarımızı doğrudan etkiler. Evde, sokakta ne yaşadığımızdan hangi hizmetlerden ne kadar yararlanabildiğimize, mekânın planlanmasından ulaşım koşullarına, park, bahçe, yeşil alan oranından, sokağın ışıklandırılmasına, anadilde hizmetlere erişim hakkına kadar yani kaynakların kimler için nasıl kullanılacağına dair karar, politika ve uygulamalar yaşam biçimimizi şekillendirir.
 
 
 
Bu sebeple, hayatımızı ve yaşadığımız yeri biçimlendirebilmenin yolu, yerel yönetim politikalarını birlikte oluşturmaktan, söz ve karar süreçlerine dahil olabilmekten geçiyor. Katılımcı ve demokratik yerel yönetim anlayışını örgütlemek hayatımıza sahip çıkmanın, eşit ve özgür olmaya giden yolun olmazsa olmazlarındandır.
 
 
 
 
Bu çerçevede tüm kadın örgütleri, sivil inisiyatifler, mahalle meclisleri ve belediye kadın meclisiyle birlikte oluşturacağımız Kadın Kurulları aracılığıyla ortak sorunlarımıza dayanışma ve örgütlenmeyle ortak çözümler üreteceğiz. Şiddete maruz kalan kadınların ihtiyaç duydukları her türlü desteğe hızla ulaşabilmeleri için Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezleri açacağız.
 
 
 
 
E- ÇEVRE-EKOLOJİ-KIRSAL KALKINMA
 
 
 
 
19- Köy Jîn /Yaşamköy Projesi: Mevsimlik göçü engellemek, köylere geri dönüşü teşvik etmek ve köy-kır tarımsal üretimini geliştirmek hedefleriyle oluşturulan “Doğduğum Yerde Doymak İstiyorum” projesini yaygınlaştıracağız. Kentlerdeki ve kırsaldaki kamuya ait uygun tarımsal arazileri bu proje için tahsis edecek ve köylerin gerekli altyapı, üstyapı ve ulaşım kapasitesini geliştireceğiz. Bu kapsamda başarılı uygulamaları büyüterek yayacağız.Kentleri aşırı nüfus baskısından kurtarmak, kapitalizm ve savaş politikalarının yıkıma uğrattığı yaşamı yeniden canlandırmak amacıyla KÖY JÎN/YAŞAMKÖY adıyla köylere geri dönüş projeleri geliştireceğiz.
 
 
 
 
20- Kent Ormanı: Kent ve köy meydanlarının ağaçlandırılmasına hız verecek, yeşil alanları artıracak kent ormanı gibi Vanlıların ihtiyacını esas alan düzenlemeler yapacağız. Tüm yerleşim birimlerinde o yerin ekolojik dokusuna uygun kent ormanları oluşturmak için çaba göstereceğiz. Bu çerçevede önceki dönem "Kent Ormanları" için belediyelerimizin başlattığı çalışmaları devam ettireceğiz. Erek Dağında kayyumun durdurduğu 50 bin büyük çam ağacı ekme ve bölgeyi ağaçlandırma çalışmasını; Bostaniçi-Kevenli-Kurubaş-Pembeci Mirza-Elmalı Köyü hattı boyunca genişleterek Van Kent Ormanı oluşturulacağız. Ayrıca 2014 yılında projelendirdiğimiz her ilçeye bir kent ormanı projemizi hayata geçireceğiz.
 
 
 
 
21- Tarımsal Sulama Tesisleri: Çiftçilerimizin üretim süreçlerinde karşılaştıkları zorlukları kolaylaştırmak için sulanabilir arazilerde göletlerle sulama imkânlarını arttıracağız, sulama kanallarının temizliğini sağlayarak, kırsal alanlarda sosyal yaşamı canlandıracağız. Yeni ürünler yetiştirme gayretinde olan köylülerimize destek vereceğiz. Daha önce belediyemizin başlattığı kanal ve gölet yapımına ara vermeden devam edeceğiz. 13 ilçede kanal, havuz ve gölet temizleme çalışmalarını yaparak ve yeni tesisler açarak çiftçilerimize bu konuda destekler vereceğiz.
 
 
 
 
Şehrimizin kırsal bölgelerinde tam 125 bin dekar sulanabilir arazimiz olmasına rağmen sulama yapamıyoruz. Devlet kurumları Van halkının sorunlarını yanıtsız bırakıyor. Vergisi sıfırlanmış ürünler karşısında emeğinin karşılığını dahi alamayan ve kente göç ettirilmek zorunda bırakılan köylülerimiz çaresiz bırakılmamalıdır. Belediye olarak bu dönemde hayvansal ve tarımsal üretimde ayni destekler sunacak ve danışmanlık görevini yapacağız. Şehrimiz özellikle küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde Türkiye’nin başkentidir. Ancak canlı hayvan pazarının şehir içinde olması gelecek ideali olan kentimize yakışmamaktadır. Önceki belediye yönetimi döneminde alınan hibeyle bu pazarı şehir dışına taşınması çalışması tamamlanacaktır. Bu amaçla alınan hibenin akıbeti ise kayyum yönetiminden, imzası olan yöneticilerden sorulacaktır.
 
 
 
 
 
 
 
22- Yeşil Alan Çalışmaları: Şehirlerimizi asfalt ve beton yığınından kurtararak yeşil alanları arttıracağız. Müteahhidin betonuna değil, şehrin parkına, ağacına, merasına bütçe ayıran belediye anlayışını geliştireceğiz. Burada önemli bir parantezi gözbebeğimiz Van Gölü için açmak isteriz. Denizimiz yanlış politikalar sonucu kirlenme tehlikesi ve yok olma tehdidiyle karşı karşıyadır. Milletvekilliğim döneminde Van’ın tüm sorunları gibi denizimizin sorunlarıyla da ilgilenmiş ve bir kanun teklifi vermiştim. AKP iktidarının engellemeleriyle Van Gölünün Korunması Kanun teklifimiz kabul edilmedi. Ancak çabamızı devam ettireceğiz. Onlar kanunu çıkarmıyorlarsa belediyemiz Van Gölü ve Havzası Koruma-Kullanma Ana Planını hızla hazırlayacaktır.
 
 
 
 
23- Atık Su Arıtma Tesisleri/Katı Atık Tesisleri: Atık suları dönüşümle yeniden kullanılabilir hale getirmek için yeterli miktarda arıtma sistemlerini kuracağız. Yağmur sularının depolanması, tutulması ve arıtılarak kullanılması için var olan tesisleri geliştirerek başta Van Denizine kıyısı olan ilçelerimize yenilerini yapacağız.
 
 
 
F- AFET EYLEM PLANI
 
 
 
24- Afet Alanında Toplanma Merkezi/ Yapı Stok Analizi ve Eğitim Uygulama Çalışmaları: (MSUTAFA AVCI) Afet sonrası kullanılacak “Acil Toplanma Alanları” ve “Geçici Barınma Alanlarının” kent içindeki konumlarının belirlenmesi; bu alanların dağılımı, büyüklüğü ve altyapı özellikleri gibi yeterliliklerinin sağlanabilmesi, kent planlamanın ve afet yönetiminin en önemli konularındandır. Bu kapsamda deprem kuşağında yer alan kentimizde "Afet Toplanma Merkezleri” belirlenecektir.
 
 
 
DİĞER 
 
 
 
25- Fidanlık Parkı: Dönemimizin vizyon projelerinden biri olan ve Bölgenin en büyük parkı konumundaki Eski Fidanlık Alanı'ndaki eksiklikleri tamamlayarak açılışını yapacağız.  Vangölü kıyısında yaklaşık 600 bin metrekare alan üzerinde kurulan Fidanlık Parkı kültürel, sosyal, spor, eğitim, sanatsal üretimler gibi kentin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek. Bu çalışmayla kişi başına düşen yeşil alan miktarı iki katına çıkacaktır. Kentimizin denizle buluşmasının temel hedefi olan iskeleden havaalanına kadar planlanan yeşil ve doğal koridor hedefimizin ilk etabı olan Fidanlık Projesini gerçekleştirmiş olacağız. Yeşil ve doğal koridor tamamlandığında kişi başına düşen yeşil alan miktarını Avrupa ortalaması olan 10 metrekareye çıkarmayı hedefliyoruz.
 
 
 
Projelerin sinevizyon tanıtımı ile yapılması ardından adaylar önümüzdeki günlerde de bazı projeleri sunacağını söyledi. 
 
 
MA
Kaynak: (MA) - Mezopotamya Haber Ajansı Editör:
 
Etiketler: HDP, Van’da, projelerini, açıkladı:, Kent, nefes, alacak,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Alıntı Yazarlar
Van
Az Bulutlu
Güncelleme: 01.08.2019
Bugün
15° - 31°
Cuma
15° - 29°
Cumartesi
16° - 27°
Van

Güncelleme: 01.08.2019
İmsak
03:23
Sabah
05:01
Öğle
12:18
İkindi
16:08
Akşam
19:25
Yatsı
20:56
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı