301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
02 Şubat 2019 - Cumartesi 15:46
 
Çaldıran'dan Eşbaşkan adayı Leyla Atsak: Genç başladık genç başaracağız
Van’ın Çaldıran İlçesinde HDP’den Belediye Eşbaşkanı adayı olan Leyla Atsak Çaldıran Ajastan'tan Gazeteci Ayhan Demir'in sorularını yanıtladı.
Çaldıran Haberi


HDP’den Belediye Eşbaşkanı adayı olan Leyla Atsak ile gazeteci Ayhan Demir sizler için hazırladığı röportajı aşağıda olduğu gibi aktarıyoruz;

 

 

Sizi Kısaca Tanıyabilir miyiz?

 

Ben 1994’te Çaldıran’a bağlı Yuvacık Mahallesinde doğdum. İlk, orta ve lise eğitimimi Çaldıran’da tamamladım. Eğitim hayatıma Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde devam ettim. Üniversiteden mezun olduktan sonra Çaldıran Belediyesinde iki yıla yakın sosyolog görevini yaptım. Çaldıran Belediyesinde kadın eğitimi birimine bakıyordum. Çaldıran Belediyesine kayyum atandıktan sonra görevim askıya alındı ve akabinde 701 nolu KHK ile işime son verildi. Yapılan ihraçtan sonra ücretli öğretmenlik için başvuruda bulundum ama güvenlik aşamasından geçemediğim için alınmadım. Şuan ise ikinci üniversiteyi okuyorum.

 

 

Genç Eş Başkan Adayı Olmanız Kimi Çevrelerce Tecrübesiz Aday Olarak Eleştrildi, Siz Bu Eleştrilere Nasıl Bakıyorsunuz?

 

 

Belediye eş başkanı adayı olarak tabi ki halktan eleştiri alacağım. Ben her türlü eleştiriye açığım bundan dolayı insanlar eleştiri yapıp benim eksiklerimi dile getirecektir. Bu konuda benim onlara saygım var. Yapılan eleştiriler ile ben de kendimi tamamlayacağım ama benim genç olmam ya da tecrübesiz olduğum hakkındaki ön yargıları zamanla ortadan kaldıracak adımlarım da olacaktır. Eğer bir kişi pratik alanda çalışma göstermese herhangi bir tecrübe veya deneyim elde edemez.  O yüzden ben diyorum ki seçilirsem belediyeye gelirsem mutlaka tecrübe ve deneyim kazanacağım. Tabi ki bu tecrübeyi kazanmak için yapılan çalışmalara doğru yanaşmak da halkın iradesine saygılı olmak da olacak. Hali hazırda bugün bu ülkeyi yönetenlere baktığımız zaman genç de değiller ama ülkeyi getirdikleri hale bakın onun için ben de yaşadıklarımdan ders çıkararak ona göre davranacağım. Gençlik toplumun motor gücü olup toplumun hareketliliğini , ayakta durmasını, engellere karşı sesliliğini sağlayan güçtür. Tarihte yaşanan devrimler gençlerin ve kadınların omuzlarında zirveye ulaşmıştır. Varlık mücadelemizde “ genç başladık genç bitireceğiz “ sözü gençlerin vazgeçilmez olduğunu ortaya koyuyor. Bu noktada kadın olmam bir avantaj, genç olmam da ikinci bir avantajdır. Halkların özgürlüğü için genç kadınların direnişleri benim hakikat ışığım olacaktır.

 

 

 

2019 Yılı Mart Ayında Yapılacak Yerel Seçimler için HDP’den Neden Aday Oldunuz?

 

 

Bir kadın olarak tercihim HDP çünkü biz her zaman diyoruz ‘HDP kadın partisidir genç partisidir’ ben HDP’de kendimi rahat hissediyorum. Ben şuna inanıyorum bir insan kendini nerede rahat hissediyorsa  orada özgürdür tüm insanların da ortak bir isteği var o da özgürlük bu yüzden HDP’den aday oldum. Yaşar Kemal in “ bin bir çiçekli bahçe” isimli kitabı var, HDP partisi de içinde her ırktan, renkten, dilden, dinden, inançtan bireyler barındırdığı için tam da bu bahçedir. Bu bireyler saygı sevgi çerçevesinde hak ve hukuk gözeterek her farklılığı kabul ederek yaşamlarını sürdürürler.Diğer taraflara baktığımız zaman erkek egemen bir idare sistemi çoğu alanda kadınlara yer bile vermiyorlar. İş hayatında, toplumsal alanda, siyasette kadını ve gençleri yok sayıyorlar. Ama HDP öyle değil eş yaşam için kadın ve erkek eşitliğine önem veren bir parti. Kadın sürekli arka plana atıldığı için ve HDP bunu kırdığı için ben de HDP dedim.

 

 

Çaldıran Belediyesinden KHK ile İşten Atıldınız, Şimdi ise Aynı Belediye için HDP’den Eş Başkan Adayı Oldunuz. Duygularınızı Öğrenebilir miyiz?

 

 

Belediyelere kayyum atanırken bir çok arkadaşım gibi ben de mağdur edildim. Ben de ihraç edildim ben de işten atıldım ama bu topyekun bir saldırıydı. Bir halka saldırıydı bizim işten atılmamız arkadaşlarımızın tutuklanması olağan bir durumdu, beklenen bir durumdu. Bir taraftan halkın iradesi gasp ediliyor, halk yok sayılıyor, halkın hiç bir sesi tanınmıyor, diğer taraftan da KHK ile yapılan haksız ihraçlar. Onun için benim işten atılmam çok basit bir durumdu. Bu benim zoruma gitmedi çünkü bir sabah belediyeye kayyum atandı ve halkın iradesi gasp edildi. Bundan dolayı biz de zaten orada çalışmayı istemiyorduk. Bir halkın iradesini gasp edenler bir halkı yok sayanlar sadece benim değil girdikleri her yerden benim gibi binlerce insanı mağdur etti.

 

 

Kayyumun İlçeye Hizmetlerini Nasıl Görüyorsunuz?

 

 

Bugün kayyumların atanması Türkiye Cumhuriyet demokrasisine vurulmuş büyük bir darbedir. Onun için atanan kayyumlar devletin birer memurudur bugün burada yarın başka yerdeler. Bundan dolayı yerel yönetimlerin yerel halkın seçmiş olduğu ve görmek istediği kişilerle yönetilmesi gerekir. Bakıyorum kayyumun çalışmaları hepsi sürekli aynı kişiler tarafından yapılan işleri halka minnet olsun diye yapan bir zihniyet yerelde yapılmayan bir çalışma halkın hiçbir ihtiyacına ve sorunlarına çare olamaz. Bir belediye başkanı ya da bir idareci halktan korkmamalı halkın içine koruma orduları ile girmemeli halktan korkmadığın zaman halk da seni bağrına basar. Belediye binalarının etrafları beton bloklarla çevrili karakola çevrilmiş gibi halk buraya giderken kendisini nasıl rahat hissedip hizmet bekler?

 

 

Çaldıran Belediye Eş Başkanı Olduğunuzda İlk İşiniz Ne Olacak?

 

 

Benim ilk işim belediye binasının kapılarını sonuna kadar halka açmak olacaktır. Böylece halk kendi evine gönül rahatlığı ile gelebilecek. Yerelde halkçı bir belediye sunmak bu yüzden yapacağımız şey seçim sloganında olan “Ya Me Ye”  şiarı ile özleştirmek olacaktır. Belediyenin sadece bir grubun değil tüm halkın olduğunu göstermektir. Eş başkan seçilirsem yapmak istediğim başka bir şey de bu halkın bir çocuğu olduğumu bu halka göstermek için sürekli beni evine davet eden herkesin evine gidip kendileri ile tanışmak ve  onlar da beni tanımış olacak. Yani ilk işlerimden biri halkla bütün olmaktır, dertleri ile dertlenmektir.

 

 

Çaldıran Halkına Vermek İstediğiniz Bir Mesajınız Var mı ?

 

 

 

Çaldıran halkına buradan sizin aracılığınızla sevgi ve selamlarımı iletiyorum. Ben Çaldıran’ı çok seviyorum eminim Çaldıran halkı da beni çok sevecek. Halkımız 31 Mart yerel seçimlerinde iradelerine sahip çıkacaktır. Ben de onların bu değerli iradelerine layık olmak için her türlü fedakarlığı göstermek için elimden gelen bütün imkanları seferber edeceğim. Yani bir belediye eş başkanı olarak insanlarımıza bürokrasi ve iktidar sistemiyle anlayışıyla kesinlikle yaklaşmayacağım, belediyeyi halkımız ile beraber yönetip böylece ilçemizi de beraber kalkındırmış olacağız. İnsanlar bana çok rahat bir şekilde ulaşacaklar sorun ve sıkıntılarını bana iletebilecekler. Böylece aramızda oluşturulmak istenen sınıf farklılığını ortadan kaldırmış olacağım.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: , Çaldıran'dan, Eşbaşkan, adayı, Leyla, Atsak:, , Genç, başladık, genç, başaracağız, ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Alıntı Yazarlar
Van
Az Bulutlu
Güncelleme: 01.08.2019
Bugün
15° - 31°
Cuma
15° - 29°
Cumartesi
16° - 27°
Van

Güncelleme: 01.08.2019
İmsak
03:23
Sabah
05:01
Öğle
12:18
İkindi
16:08
Akşam
19:25
Yatsı
20:56
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı