301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
01 Kasım 2018 - Perşembe 12:32
 
"AKP'nin 16 yıllık iktidarı çocuk istismarını arttırdı’
YİBO ve imam hatip okullarına mecbur bırakılan çocukların eğitim sistemindeki değişikliklerle çocuk yaşta evlendirilme, istismar ve çocuk işçiliği ile karşı karşıya kalmasına dikkat çeken Eğitim Sen Van Şubesi üyesi Gülcan Kaçmaz Sağyiğit, bunun önüne geçmek için mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.
Haberi


Türkiye de AKP Hükümeti’nin 16 yıldır eğitim sistemine yönelik gerçekleştirdiği değişiklikler nedeniyle Van, Hakkari, Şırnak ve daha birçok kentte çocuklar, Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) ve imam hatip okullarına mecbur bırakılıyor. Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) ihraç edilen Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Van Şubesi üyesi Gülcan Kaçmaz Sağyiğit,  bu değişimler nedeniyle çocukların karşı karşıya kaldığı tehlikelere dikkat çekti.  Yapılan son değişikliklerle beraber YİBO'ların zorunlu hale getirildiğini vurgulayan Sağyiğit, "Eğitim sistemi değişikliklerinden kaynaklı temel eğitimden ortaöğretime geçiş sistemi yerine liselere geçiş sınavı getirildi. Bu liselere geçiş sınavlarıyla birlikte 90 bin öğrenci açıkta kaldı. Herhangi bir okula yerleştirilmedi. Bu şekilde AKP iktidarının sistemli olarak yaptığı bir şey var. İmam hatip liselerini zorunlu hale getirdi. Öğrenci eve en yakın okula, ikametgâha göre yerleştiriliyor. Her geçen gün imam hatip liseleri artıyor.  Öğrenciler maddi durumları da el vermediği için özellikle bölgede yaşayan çocuklar imam hatip liselerine mecbur bırakılıyor" dedi. 

 

'İKTİDAR EĞİTİMLE KENDİ İDEOLOJİSİNİ VERMEK İSTİYOR'

Sağyiğit , imam hatiplerdeki artışa ilişkin şu verileri paylaştı: "Türkiye de verilere göre, 2014-2015 yılları arasında 94 bin 467 imam hatip öğrencisi varken günümüzde ise yani 2017-2018 yılları arasında 723 bin 108 öğrenci imam hatip liselerinde okuyor durumunda. Bu sadece liselerle de sınırlı kalmıyor birde imam hatip ilköğretim okulları var. İmam hatip liselerinde öğrencilerin artması, beraberinde farklı problemlerde getiriyor. Bilinçli olarak artan okullarda ise iktidarın asıl oluşturmak istediği şey çocuklara kendi ideolojisini vermek. Bunu yaparken aslında kendi ideolojisini de bu şekilde empoze ederek yaygınlaştırmaya çalışıyor. Din üzerinden bir eğitim sistem geliştirilmeye çalıştırılıyor."

 

'ÇOCUK İŞÇİLİĞİ HERGÜN ARTIYOR'

 

Eğitim sistemindeki değişikliklerin sınıfsal bir ayrışmayı da beraberinde getirdiğini ve bu ayrışmanın giderek derinleştiğini kaydeden Sağyiğit, bu nedenle yoksul ailelerin çocuklarının eğitimden uzaklaştırıldığını ifade etti. Sağyiğit, "Devlet sürekli şunla övünüyor; 'Eğitime şu kadar bütçe ayırıyoruz. Özel okullara şu kadar teşvik veriyoruz.' Aslında bu özel okulların artmasıyla yoksul ailelerin çocukları okuldan uzaklaşmak zorunda kaldı. Çocukların eğitimden uzaklaştırılmasıyla birlikte çocuk yaşta evlendirmelerin ve çocuk işçiliği her geçen gün artarak devam ediyor" diye konuştu. 

 

'AKP'NİN 16 YILLIK İKTİDARI ÇOCUK İSTİSMARINI ARTTIRDI'

 

Eğitim sistemine dönük politikaların çocuk istismarının artmasına da yol açtığını belirten Sağyiğit, "AKP iktidarı ile birlikte cinsel istismar her geçen gün gözle görülür hale geldi. Sayısı her geçen gün artıyor. Bunun temel nedeni yine AKP Hükümeti’nin uyguladığı politikalardır. Bunun en büyük örneklerinden biride Ensar Vakfı örneğidir. Birçok çocuk bu vakıfta istismara uğradı. Bununla ilgili hiçbir hukuki önlem alınmadı. İstismarcılar yargılanacaklarına bakanları 'bir kereden bir şey olmaz' sözleriyle istismarı normalleştirdi" ifadelerini kullandı.  

 

'MİLİTARİST DUYGULAR YENİDEN CANLANDIRILIYOR'

 

Danıştay'ın "Andımız"ın tekrar okullarda okutulmasına ilişkin aldığı karara da değinen Sağyiğit, tepkisini şu sözlerle dile getirdi: "İlkokulda öğrencilere okutulan andımız kaldırılmıştı. Danıştay'ın tekrar okullarda okutulmasına karar vermesi çok ciddi bir süreçtir. Türkiye’de tekrar militarist milliyetçi, ırkçı duyguların devreye sokulduğu anlamına geliyor. Çünkü Türkiye’de farklı halklar var. farklı diller var. Farklı yapılar var. Andımızda 'varlığım Türk varlığına armağan olsun' cümlesi bunun bir göstergesidir. Çünkü Türkiye’de milyonlarca Kürt çocuğu var. Diğer halkların varlığı bir halka mal ediliyor." 

 

'ANA DİL BİR ÇOCUĞUN EN TEMEL HAKKI'

 

Anadilde eğitimin önemini vurgulayan Sağyiğit, yıllarca bu konuda verilen mücadeleye işaret etti. Sağyiğit, "Anadilde eğitim aslında bizim için bir sıkıntı. Biz eğitim ve bilim sendikası olarak yıllardır bunun mücadelesini veriyoruz. Anadil bir çocuğun en temel hakkıdır. Ana sütü gibi helaldir. Maalesef Türkiye'de bunun önünde ciddi engeller var. Sistem bununla ilgili somut bir adımda atmıyor. Türkiye'de demokratik, laik bilimsel, ana dili önündeki tüm engellerin kaldırılması için somut adımlar atılması gerekiyor. Gerek velilerimizle beraber, gerek öğrencilerimizle beraber, gerek eğitimcilerimizle beraber bunun mücadelesini sürdürmeye devam edeceğiz" dedi. 

 

jinnews Haber Ajansı/Van

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: "AKP'nin, 16, yıllık, iktidarı, çocuk, istismarını, arttırdı’, ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Alıntı Yazarlar
Van
Az Bulutlu
Güncelleme: 17.07.2019
Bugün
12° - 27°
Perşembe
13° - 28°
Cuma
14° - 27°
Van

Güncelleme: 16.07.2019
İmsak
03:03
Sabah
04:48
Öğle
12:17
İkindi
16:11
Akşam
19:37
Yatsı
21:15
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı