301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
14 Aralık 2016 - Çarşamba 08:40
 
‘Açığa Almalara Karşı Mücadelemiz Sürecek’
Van’da 15 Temmuz darbe girişiminden ilan edilen OHAL ve sonrasında çıkarılan KHK’larla 735 Eğitim-Sen üyesi görevden uzaklaştırılmıştı. Açığa alınan Eğitim-Sen üyesinden 663’ü görevine iade edilirken, 72 eğitimci halen göreve iade edilmeyi bekliyor. Eğitim-Sen Van Şube Eş Başkanı Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, “Yıllardır örgütlü mücadelemizi zayıflatmak için tüm olanaklarını seferber edenler, sendikal faaliyetlerimizden zorla suç üretmeye çalışan çok sayıda bakanlık müfettişi ve mülki amir darbe soruşturması sürecinde tutuklanmış, ihraç edilmiş ya da açığa alınmıştır. KHK’lar ile hukuksuz bir şekilde ihraç edilen üyelerimiz başta olmak üzere, hangi siyasi görüşten olursa olsun, haksız ve hukuksuz bir şekilde ihraç edilen ve açığa alınan herkes için hukuksal ve örgütsel mücadeleyi kesintisiz sürdüreceğimiz bilinmelidir” dedi.
Eğitim Haberi


Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişiminden ilan edilen OHAL ve sonrasında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK)’larla 9 bin 843 Eğitim-Sen üyesi görevden uzaklaştırılmıştı. (KHK) ile açığa alınan binlerce öğretmenden 6 bin 7’si daha sonra göreve iade edildi.  Görevden uzaklaştırılmasının bir ayağı da Van Eğitim-Sen’de yaşanmıştı.  Van Eğitim-Sen’e üye olan 735 öğretmen görevden uzaklaştırılmıştı. Görevi iade edilmelerle birlikte açığa alınan Van Eğitim-Sen üyesi 663’ü görevine iade edilirken, 72 eğitimci halen göreve iade edilmeyi bekliyor.

 

Yapılan demokratik eyleme Van halkı büyük destek verdi

Açığa alınan Eğitim-Sen Van Şubesi üyeleri, birçok demokratik eylem ve etkinlik düzenlemişti. Bunlardan en ilginci ise Van’ın en işlek caddelerinde ‘Duran İnsan’ eylemi gerçekleştirilmesiydi.  ‘Duran İnsan’ eylemine Van halkı büyük destek vermişti. Öğretmenler daha sonra günlerce oturma eylemi ile sokaklarda demokrasi dersi, kitap okuma ve birçok etkinlik düzenlemişti.

 

‘Mücadelemiz kesintisiz sürdüreceğiz’

Eğitim-Sen Van Şube Eş Başkanı Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, “KHK’lar ile hukuksuz bir şekilde ihraç edilen üyelerimiz başta olmak üzere, hangi siyasi görüşten olursa olsun, haksız ve hukuksuz bir şekilde ihraç edilen ve açığa alınan herkes için hukuksal ve örgütsel mücadeleyi kesintisiz sürdüreceklerini söyledi.

 

‘Hukukun en temel ilkeleri ayaklar altına alındı’

Hukukun en temel ilkeleri ayaklar altına alınarak ihraçlar ve açığa almalar yapıldığını belirten Sayyiğit, “15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlatılan ve darbecilere yönelik olduğu iddia edilen soruşturmalar, OHAL KHK’ları dayanak yapılarak kamuda gerçekleştirilen açığa almalar ve ihraçlar, siyasi iktidarın elinde tehlikeli bir silaha dönüştüğünü ifade etti. “Gerek ulusal, gerekse uluslararası hukukun en temel ilkeleri ayaklar altına alınarak yapılan ihraçlar ve açığa almaların somut hukuki deliller bir tarafa büyük ölçüde keyfi, siyasi fişlemeler üzerinden yapıldığı, mülki amirler ve yandaş sendikanın, intikam duygusuyla listeleri oluşturduğu konusunda en küçük bir şüphemiz yoktur” diyen Sayyiğit, “15 Temmuz’da başarısız olan darbe girişiminin başarılı olması halinde yaşanacak olan her şey, geçtiğimiz 3,5 ay içinde bizzat siyasi iktidar eliyle hayata geçirilmektedir. 15 Temmuz’da darbe girişiminde bulunanlarla mücadele için yola çıktıklarını iddia edenler, tüm muhalif kesimleri baskı altına almak, susturmak ve sindirmek için OHAL hukukunu ve KHK’ları kendilerine kalkan yapmaktadır” dedi.

 

‘Uygulamalar tamamen keyfi ve siyasi’

Hükümet’in ihraç KHK’larını açıkladığı tarihleri özel olarak belirlediğine dikkat çeken Sayyiğit, “1 Eylül Dünya Barış Günü’nde 672 sayılı KHK, ardından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı akşamında 675 sayılı KHK yayımlanarak, tamamen keyfi ve siyasi kararlarla binlerce kamu personeli kamu görevinden ihraç edilerek toplumla adeta dalga geçilmiştir. İhraç edilen üyelerimizin sendika içindeki görevlerine bakıldığında ülke çapında il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri, mülki amirler, iktidarın yerel uzantıları ve yandaş sendika işbirliği ile Eğitim Sen’e yönelik olarak özel bir çalışma yapıldığı anlaşılmaktadır. Yıllardır örgütlü mücadelemizi zayıflatmak için tüm olanaklarını seferber edenler, sendikal faaliyetlerimizden zorla suç üretmeye çalışan çok sayıda bakanlık müfettişi ve mülki amir darbe soruşturması sürecinde tutuklanmış, ihraç edilmiş ya da açığa alınmıştır. Örneğin, İzmir ve Antalya’da Eğitim Sen üyelerinin ceza alması için özel çaba sarf eden müfettişlerin bir kısmı darbe soruşturması sürecinde ya tutuklanmış ya da kamu görevinden ihraç edilmiştir” şeklinde konuştu.

 

‘Savunma hakkı’ bile tanınmadı’

Van ‘da 8 Eylül  tarihinde 735 Eğitim-Sen üyesinin açığa alındığını vurgulayan Sayyiğit, “1 Eylül’de çıkarılan 672 sayılı KHK ile 6-29 Ekim’ de yayınlanan 675 sayılı  KHK ile de 23 üyemiz haksız ve hukuksuz bir şekilde ihraç edilmiştir. Açığa alınan üyelerimizin bir kısmı göreve iade edilmekle beraber halen 72 üyemiz açıkta olup göreve iade edilmeyi beklemektedir. 672, 675 ve 677 sayılı KHK’lar ile kamuda yaşanan ihraçların niteliğine, ihraç edilenlerin hangi gerekçe ile görevden alındığına ilişkin somut deliller ortaya konulmamış, ihraç edilenlere idare hukukunun temel ilkelerinden olan ‘savunma hakkı’ bile tanınmayarak açık bir şekilde “yargısız infaz” yapılmıştır. Tıpkı darbeciler gibi evrensel hukuku, anayasayı ve TBMM’yi askıya alarak hareket edenlerin darbecilerle aynı zihniyette oldukları her geçen gün daha açık bir şekilde görülmektedir. Türkiye’de sadece son birkaç ayda yaşananlara bakıldığında bugüne kadar yaşanan bütün darbeleri gölgede bırakan korkunç bir manzara ile karşılaşılmaktadır. Kamuda 100 bini aşkın ihraç yaşanırken, muhalif gazeteler, dergiler, televizyonlar, radyo ve internet sitelerinin birer birer kapatılması, gazeteci, yazar, öğretmen, bilim insanı, belediye başkanı ayrımı yapmadan iktidara biat etmeyen tüm muhalif kesimlerin baskı, tehdit, gözaltı ve tutuklamalarla sindirilmek istenmesi kesinlikle tesadüf değildir” diye konuştu.

‘Mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğiz’

Sayyiğit konuşmasını şöyle bitirdi: “15 Temmuz’dan bugüne kadar yaşadıklarımız, kimlerin gerçek anlamda darbeye karşı olduğu, kimlerin darbeci zihniyetle aynı çizgide olduğunu bir kez daha göstermiştir. Darbe fırsatçılığı yaparak ülkeyi kendi siyasal-ideolojik hedefleri doğrultusunda yönetmek isteyenler karşılarında duracak hiçbir örgütlü ve dinamik güç istememektedir. Bugüne kadar attıkları her adımda hukuku ayaklar altına alarak hareket edenler, yok saydıkları hukuk karşısında mutlaka hesap vereceklerdir. İktidarın bugüne kadar hayata geçirdiği tüm hukuk dışı uygulamalarda olduğu gibi, KHK’lar ile hukuksuz bir şekilde ihraç edilen üyelerimiz başta olmak üzere, hangi siyasi görüşten olursa olsun, haksız ve hukuksuz bir şekilde ihraç edilen ve açığa alınan herkes için hukuksal ve örgütsel mücadeleyi kesintisiz sürdüreceğimiz bilinmelidir.”

Kaynak: İpekyolu Gazetesi / Ercan ÖKSÜZ

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Van’da, 15, Temmuz, darbe, girişiminden, ilan, edilen, OHAL, sonrasında, çıkarıl
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Van
Az Bulutlu
Güncelleme: 20.01.2019
Bugün
-8° -
Pazartesi
-8° -
Salı
-6° -
Van

Güncelleme: 20.01.2019
İmsak
05:46
Sabah
07:14
Öğle
12:25
İkindi
14:59
Akşam
17:23
Yatsı
18:44
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı